Poznaj nasze dzieje z hist.ly!

Nie zawsze historia musi być przedstawiana w sposób mało ciekawy dla odbiorcy. Udowodnili to pracownicy Fundacji Wizja – twórcy aplikacji hist.ly!

Fundacja Wizja w konsultacji  z Polskim Związkiem Niewidomych stworzyła przyjazne w odbiorze dla osób niewidomych i słabowidzących  produkty hist.ly, a dokładniej aplikację, cykl ilustrowanych felietonów oraz stronę www.hist.ly w ramach projektów: Kultura Cyfrowa finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kultura w Sieci realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Jak działa aplikacja?

Po uruchomieniu aplikacji na ekranie telefonu pojawia się grafika z tekstem ciekawostki historycznej oraz przyciskiem do jej odsłuchania w formie  audiobooka.  Każdego dnia pojawia się nowa ciekawostka historyczna, a ta z poprzedniego dnia trafia do archiwum, gdzie zawsze można do niej wrócić.  Dostępna jest funkcja powiększenia grafiki, co pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z prezentowanym obrazem.

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze Sklepu Google Play lub App Store.

Poniżej linki do pobrania:

iOS:   https://apps.apple.com/pl/app/histly/id1485575308?l=pl

Android:   https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.fundacjawizja.histly&hl=pl

 

Cykl ilustrowanych felietonów i strona internetowa www.hist.ly

Zespół redakcyjny hist.ly przygotował również serię ilustrowanych felietonów, które są już dostępne na kanale YouTube.

Dlaczego powstał cykl ilustrowanych felietonów?

Cykl ilustrowanych felietonów oraz strona internetowa www.hist.ly  to uzupełnienie i rozwinięcie aplikacji edukacyjnej  hist.ly. Projekt Kultura w Sieci  zakłada umieszczanie ilustrowanych felietonów o tematyce historycznej na kanale YouTube, nie dłuższych niż 10 minut. Według twórców produktów hist.ly regularne korzystanie z cyklu ilustrowanych felietonów, dostępnych na kanale YouTube, poruszających tematy związane z historią kultury i sztuki Polski, przyczyni się do wzrostu wiedzy na ten temat.

są w sposób lekki i pozbawiony wartościowania i

 

 

Cykl ilustrowanych felietonów można obejrzeć tutaj:

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=vAqLSjE0FC4&list=PLHTLL8QPcyZ5ZJwfZ7VfkRfE5WnjeheX0

 

Powstała również strona internetowa www.hist.ly, na której obecnie można znaleźć karty z felietonami historycznymi do czytania, a już wkrótce pojawią się  również audiobooki. Strona internetowa jest dopracowywana  pod względem jej dostępności do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Na chwilę obecną zastosowano kilka rozwiązań ułatwiających poruszanie się po stronie, ale głównie dla osób słabowidzących – powiększanie ekranu oraz możliwość zmiany koloru tła.

Zachęcamy do korzystania z walorów edukacyjnych aplikacji oraz pozostałych produktów hist.ly – strony internetowej www.hist.ly a także cyklu ilustrowanych felietonów oraz do  testowania ich dostępności do potrzeb  osób niewidomych i słabowidzących.

Proszę nadsyłać uwagi na następujący adres mailowy: smankowska@pzn.org.pl

 

Patroni projektów: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Krakowie, Instytut Badań Edukacyjnych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą,

Konsultacje dostępności dla osób niewidomych i słabowidzących: Polski Związek Niewidomych

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN